Ada’nın Hazine Sepeti

Bu sabah ablamızı, kulup çalışmasına uğurladıktan sonra, Ada ile montessori çalışmalarımıza  nihayet başlayabildik. Hayırlı olsun diyorum ve umarım arkası gelir:)

Aslında daha fazla materyal koyabilseydim daha güzel olacaktı. Fakat plansızda olsa, daha fazla ertelemek istemediğim için,   mutfaktan ekmek sepetini aldım.İçine renkli bir örtü koydum. Hazine Sepetimizin içine koyacağım materyalleri seçerken Ada nın rahatça ve güvenlice ağzına sokabileceği ve benim müdahale etmemem gereken materyaller seçmem gerekiyordu. Mesela bir yün yumağı da koymak istedim ama büyük kızımdan dolayı bütün yün yumakları çok ortalarda dolaştığından temiz olduğuna emin olmadığım için tercihlerimi başka şekilde kullandım. Neler mi;  Çay Süzgüsü, yapay yumurta, spatula, dantel örtü, bonibon kutusu, tavşan şeklinde yumurta kılıfı, küçük metal kova, küçük metal kap, plastik kaşık, küçük bir kitap…

Ada henüz tam oturamadığı için, minderlerle destek yapıp oyun halısının üzerine oturttum. Her zamanki klasik müziğimizi açtım.

Artık Ada, “Hazine Kutusunu” keşfetmeye hazırdı:) Ve tam 35 dakika aralıksız sepetteki materyaller ile oynadı. Aslında daha da uzun oynayabilecekti ama arada bir tam oturamadığı için düştüğünden sinirlendi. O sepetteki her bir materyali tek tek keşfederken ben de bir sürü foto çektim. Onu izlemek çok keyiflliydi. Önce dantel örtüyü eline aldı. Elinde bir evirip çevirdikten sonra onu kenara bıraktı. İkinci eline aldığı ise plastik spatula idi. Buna bayıldı. İncelemesi ağzında devam etti. Hıımm yumuşak birşeymiş… Isırmaya devam edebilirim… Bir sonraki keyfi ise metal ve parlak olan çay süzgüsü idi. Çay süzgüsü bana göre spatuladan sonra 2. en ilgilendiği malzeme oldu. Onu da önce elleri ile bir inceledikten sonra, ağzına götürerek nasıl birşey olduğunu anlamaya çalıştı. Parlak olması ise ayrıca ilgisini çekti. Ve tüm materyaller özenle tek tek incelendi. Bir ara hepsini döküp, sepetle oynadı. O sırada hafif yastığın altına kaçmış olan çay süzgüsünü yeniden fark etti. Onu  epey bir zaman almaya çalıştı. Alamayınca da bastı  çığlığı..  İşte bizim ilk montessori etkinliğimiz böyle geçti. En az haftada 1 gün montessori etkinliği günü yapacağız Ada’yla. Tabiki sabah saatleri olacak. Ada nın uykusunu almış, karnı tok saatleri … En neşeli olduğu bu saatlerde onu gözlemlemek çok zevkli olacak:)

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: