Ada’nın 1. Doğum Günü Hazırlıkları

Taa Haziran ayından belli olan temamızın çıkış sebebi tabiki yine ablamızdı. Ada nın bebişanneleri grubundan arkadaşı Ilgın ın doğum gününden dönerken, Eda araba da Ilgın’ın ne kadar tatlı olduğundan, pastasının da çok güzel olduğundan bahsediyordu. Ben de ona Eda cım Ada nın pastasının nasıl olmasını isterdin diye sordum. Eda anne ADA nın pastası deniz olmalı ve ortasında bir ADA olmalı. Ada da ben ve Ada kum oynuyoruz. Siz de babamla güneşliyor olmalısınız. Ya da biz yüzüyoruz siz güneşleniyorsunuz. Ya da siz yüzüyorsunuz bir oynuyoruz. Eda kimin karada kimin denizde olacağına o an karar verememiş olsa da , kardeşinin temasına çoktan karar vermişti bile. O ana kadar ilk doğum günü olduğu için çiçekli, kelebekli ya da uğurböcekli bir tema düşünen ben, Eda nın yönlendirmesi ile harika bir tema bulduğumuzu henüz fark etmemiştim.Eee sonuçtan ADA isminin fikir ablasının da Eda olduğu düşünülürse, Ada ileri de ilk doğum günü partisinin temasına ablasının karar verdiğine pek şaşırmayacak.

Temaya karar verdikten sonra gerisi kendiliğinden geldi. Bu temalı ile ilgili o kadar çok şey vardı ki, biz yapacaklarımızın tamamını yapamasak da yine de Ada mıza güzel bir ilk yaş doğum günü anısı bıraktık diye düşünüyorum.

Annecik tabiki her zaman olduğu gibi düşüncede hazırlıklara aylar önceden başladı. İlk hazırlığımız misafirlerimize hediye edilecek ADAÇAYI” kutularının alınması ve boyanması oldu. Tesadüfen Çeşme de bir gün Tansaş da alışveriş yaparken gördüğüm ahşap  çay kutusu bana ilham kaynağı oldu. Bu kutulara “ADAÇAYI” koyup, kutuları deniz temasında boyamak çok keyifli oldu. Kutulara herkesin eli değdi, beyaz boyama , cilalama işlerini EDA, ben, Ferah Ablamız, üzerindeki gemi çizimlerini Aysun Teyzemiz,  kutuların ADAÇAYI yaprakları ile süslenmesini Ferah ablamız ve Ayla Teyzemiz, ADACAYI özel paketlerinin hazırlanmasını Ayla teyze , ben ve Ferah ablamız yaptkı. Parti hazırlığının en zahmetli ve en çok oyalayan hazırlığı bence bu çay sandıkları idi . Ama çok hoş oldular.

Daha bunun gibi bir sürü detay hazırlıkları günlerce sürdü. Kağıt hamuru hazırlayarak  Can simiti yapmak üzere, deniz sosislerini, ve çocuk şişme can simitlerini kaplayışımız, EDA nın her aşamadaki yardımları . Aslında tüm bu hazırlıklar sayesinde Eda yaz boyunca türlü türlü aktivite yapmış oldu. Ablamızın neredeyse eli değmediği bir aşama kalmadı. Fakat özellikle bazı hazırlıklarda benim güzel EDA’m sabırla yılmadan çalıştı; Çeşme de Ferah ablası , ben ve Eda yalnız olduğumuz bir gece balık kraker ve polo şekerler için yaptığımız origami gemilerin çoğunu EDA katladı. Bütün bir gece gemi katlayan EDA cımın gece sonunda sinirleri inanılmaz bozulmuştu. Çok yorulmuştu. Gözleride kan çanağı gibiydi. Ama o yine de eksik bırakmadı ve istenildiği sayıda bütün gemileri katladı.

Ertesi gün  Ferah ablasının sabitlemeden oluşturduğu bannerları yeniden elden geçirmemiz gerekiyordu. Ferah ablamız 10 larca kağıdın içinde kaybolup, bunaldığı sırada yine imdadına ben ve EDA yetiştik.

Ve gemi yapımımız, Eda cım gemi yapımında aslında işin içeriğinden dolayı bir fiil yardım edemediğine çok üzülse de kartonları tutmayı silikonlarken tutma işlemini hep o yaptı. Bir de ADA ile geminin ilk denemesi de tabiki onlara nasip oldu. ADA o gün gemiden çıkmayacağım diye çığlılar atıyordu. Tabiki bu bize ayrı bir mutluluk verdi. Çünkü hiç bir emek boşa gitmiyordu. Yaparken de herkes çok eğleniyordu. Geminin büyük bir kısmının yapımı Ayla teyzemize ait. İkinci kısım, bayrak ve kumaş aksesuarlarda ise Aysun Teyzemiz de çok yardım etti.

Ve fotografların asılacağı, direkler ve mandallar . Mandalların hepsini EDA boyadı. Direkleri ise Ferah Ablası ile Eda beraber boyadılar.

Ve kostümler… Eda’ya doğum gününe daha aylar varken çok güzel bir denizci kontümü bulmammıza rağmen, Ada nın doğumgününe 10 gün kalaya kadar henüz ortada kıyafeti bile yoktu. Bir sürü fikir değişikliğinden sonra Ada ya da EDa nın elbisesinin aynısından diktirdik. İyiki de öyle yapmışız. Harika bir kostüm oldu. Ve Pasta kostümümze gelince epey bir uğraştan ve deneme yanılmadan sonra Ada ya bir de pasta sırasında giyeceği hoş görünümlü ama bir o kadar da pastayı gönlünce yiyebileceği bir kostüm yapmak istedik. Bir sürü karışık ve zor fikirden sonra, Ferah ablamızın t-shirtümüze pullarla “1 “işlemesi ile  harika bir pasta kostümümüz oldu. Ayrıca altınada çok cici mi cici bir tütüyü da Ferah ablası ve ben hazırladık. Tabii Ferah ablamız bununla da kalmadı ve EDa ile ADA tam anlamı ile takım olsunda diye doğum gününden önceki gece sabahın 3ünde EDA ya da “7” yazan bir t-shirt süsledi.Eda nın elbise niyetine yapılan tütüsü ise son anda eteke çevrilerek 2 kardeşe aynı kostümler hazırlanmış oldu. Bu arada son gün hazırlıkları gece saat 04:00 e kadar sürdü. Son gece Aysun Teyzemiz, Ayla Teyzemiz ve  Ferah ablamız , Adaçayı kutularının süslenmesinden, bardakların dekore edilmesine kadar, bir sürü işi tamamladılar. Ferah ablamız la annecik yattığında saat sabah 04:00 dü.  Bunun üzerine Ferah ablamız bir de saat 07:00 de kalkıp hazırlıklara devam etti. Hakkını nasıl öderiz biz. İyi ki varsın Ferah HN.

Bir sürü hazırlık anısının sonunda çok keyifli bir doğum günü oldu. Anı deyince, Eda cım bu hazırlık aşamalarında tabiki zaman zaman beni kopardı:) Doğum gününe bir kaç gün kala, çıktı almak için dışarıya çıkmıştım. Eda beni telefon ile aradı. Anne sen bu balık, yengeç şekindeki jelibon şekerleri ne yapacaksın. Parti için aldığım şekerleri bulmuştu. Annecim mavi bir suyun içine atıp yüzen balıklar görüntüsü vermek istiyorum. Anne tamam sen şimdi bir kapat ben olup olmadığını bir deniyeyim. “”Anne bu arada bir kaç tane yiyebilirmiyim?”, ” 3 tane” , “ama anne 3 tane çok az” pazarlığı vs vs . Ahh o telefondaki buğulu ve heyecanlı ses. Ahh benim heyecan dolu güzel kızım. -Benimle telefonda konuşmana bayılıyorum-  5 dakika sonra EDa tekrar arar. “Anneee görmelisin o kadar güzel görünüyorlarki” “Ama anneee bir problemimiz var”, “Suyun içinde yüzmüyorlar, dibe çöküyorlar”, “aa Eda cım o kötü olmuş!” diyorum .

“Olsun  anne “Ölmüş balık oluverirler”. Ben o sırada kopuyorum:) “Eda iğrençsin!”   Eda gülmeye başlıyor ve ikinci cevabı veriyor: “İyi o zaman kaya balığı olur onlarda:)” Ahhh benim hazır cevap kızım. Kardeşinin hiç bir şeyden haberi olmadığı tüm bu hazırlık aşamasında o kadar tatlı heyecan ve mutluluk hisseti ki.  Doğum günü ADA dan çok her anlamda EDA ya yaradı:)

Tatlı telaşlarımızın hiç bitmemesi dilieğiyle…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: