Ada nın yaptıkları…

BU aralar aslında Ada nın yeni yaptığı o kadar çok şey varki. Ada geçen haftadan beri yürümeyi iyice artırdı. Artık hiç durmadan pıtır pıtır sürekli dolaşıyor. Yapabildikleri bazen beni çok şaşırtıyor. 2. kez çocuk büyütüyor olmama rağmen 1 yaşında bir çocuğun yapabileceklerini çoktan unutmuşum bile. Ada nın bebeğine yemek yedirmeye ya da su içirmeye çalışması beni çok şaşırtıyor mesela. Bugün akşam yemeğinde kendisi çatalı ile patates yiyiyordu. Sonra sehpanın üzerindeki bebeğini gördü. Yine son günlerde kullandığı klasik “ıh ıhhh ” diyerek bebeğe işaret etti. Bu bebeği istiyorum demekti. Bebeği mama sandalyesinin üzerine koyduğumda çataldaki patatesi önce bebeğin ağzına tutuyor. Sonra da kendi ağzına götürüyor. 1 haftadır çok fazla kendi yemek yeme isteği var. Ve ciddi bir şekilde yiyebiliyorda. Mesela bugün akşam yemeğinde köfte ve patatesleri  ben onun çatalına taktım o kendi yedi. Biz onun hala çok küçük gördüğümüzden kendi başına kaşığı ya da çatalı ağzına görütüp yemek yiyiyor olmasına biraz şaşırıyoruz aslında. Bu arada bu aralar ablasından kalan zenci bebek favarimiz onunla çok güzel oynuyor. Bir de toplara tekme atıp arkasından gitmeyi çok seviyor.

Söylediği ve anladığı şeylere de şaşar olduk. Bugün Ada yı  akşam üstü parka çıkardım. Yan taraftan zıp zıpların oradan gelen müzik sesi ile kollar havada dans ede ede mutlu mesut bir şekilde beni , oyuncakların olduğu alana doğru götürdü, ki evimizle arası bayağı var. Sonra da eli ile salıncakları işaret ederek, salıncaklara doğru yürüdü. Salıncağa bindik. Kay kay dan kaydık. Ada çok ama çok mutlu oldu.

Bu aralar evin içide sürekli yürüyor. Sevdiği bir şey olunca şirin şirin “ayyy ayyy” diye ses çıkarmasına biz dahil herkes bayılıyor. Bu sabah oyun alanında oynarken hadi ütü yap sen dediğimde, direk ütüsünü alıp, ütü masasının üzerinde ütüyü ileri geri sürmeye başladı. Ablasından kalan sesli ütü yine bu aralar favori oyuncaklarımızdan.

Ada nın söyleyebildiklerine daha önce değinmiştim. Ama yeniden yazmadan edemeyeceğim. Ada “baba” yı o kadar güzel bir vurgu ile söylüyor ki, babası adeta büyüleniyor. “Baa ba” gibi bir tonlamayla. Anne ye “ade” diyor. Zaten Eda ve Ada yı uzun zamandır çok güzel söylüyordu. Şİmdi benim en çok hoşuma giden ise babasının öğrettiği “Ada nasılsın iyimisin?” dediğinde “İyiii” diye cevap vermesi. Bir de “Ada sen kaç oldun?” dediğimiz parmağıyla  gösterip “biii” diyor. Baba ya “bi bi” avuç içine parmağı ile işaret etmesi ise Temmuz ayından beri yaptığı birşey.Yüzünü kapatıp “ceee ceee” oynamayı çok seviyor. Ama o ” aaaa” diyerek yüüzünü açıyor.

Gelelim kötü alışkanlıklarımıza, ADa maelesef biraz zor yemek yiyiyor .Bu aralar mama sandalyesine oturtmak bile olay. Her seferinde canı yanmışçasına çığlıklar atıyor. ASlında biraz inatçı bir yapısı var. Çığlıkla bir ağlamaya başladığında bizim elimizi ayağımıza dolaştırıyor. Bu yönden hiç ablasının bebekliğine benzemeyen tutturan yaygaracı bir bebeğimiz olduğu aşikar:)

 

Bir de inanılmaz hareketli kucakta bile bir dakika bile hareketsiz durmuyor, sürekli kıpır kıpır ayaklar ve eller kıpır kıpır oynuyor. Bugün Forum Bornova daki çocuk alışveriş merkezine gittik. Orada hem ADa hem EDa çok eğlendi. Onlar eğlenince biz de mutlu olduk. ADa trene Eda da tren dahil olmak üzere diğer oyuncaklara bindi.İlk kez Leman Kültür e bugün gittik keyifli bir akşam oldu. Herkes mutlu mesut eve döndü. Annecik de eksik kalan bir sürü blog yazısını tamamlama gayreti ile bilgisayarın başına oturdu. Bakalım ne kadar yazabilecek…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: