Pazar Halleri…

Bugün Ada nın uykudan düne göre biraz daha iyi uyanması ile güne daha bir pozitif başladık. Sanırız hastalık bize bye bye diyordu. Ferah ablamız sağolsun 1 haftadır biz geceleri uyumuyoruz diye pazar sabahı bile bizi toparlamaya gelmişti. Ferah ablası Ada ya omletini yedirdi. Sonra bizde kahvaltıya oturduk . Dışarısı serin ve rüzgarlı olduğundan ve kızlar yeni toparlıyor olduklarından bugün hiç bir plan yapmadık. Ada ile Eda odadan odaya dolaşarak birbirleri ile oynadılar. Eda , Ada öğle uykusunda iken kitap okudu, ödevlerini yaptı.

Ada uyanınca evin içinde Ada yı minik ahşap araba ile gezdirdi. Biz Eda ile bir ara pazara gittik. gelince ben pazarlıkları yerleştirirken Ada da cevizleri torbadan bir kaba doldurdu. Bu da tam da yaşı olan Ada için bir doldur boşalt aktivitesi olmuş oldu. Sonra kızların keyifi yerinde olunca Ada  ya uygun 2 montessori aktivitesi yaptık;

İlk Eşleştirme Çalışmamız:

Ada kendiliğinden evde oyuncak zürafasına benzer bir şey keşfetmişti. Benim Afrika dan getirdiğim tinga tinga ların önüne geçiyor. Sürekli zürafayı gösteriyordu. Bu bir kaç haftadan beri sürüyordu. Ben de o sıralar Ada  nın eline oyuncak zürafasını verip hadi bana şimdi diğer zürafa nerede göster bakalım dediğimde evin hangi odasında olursa olsun. Salona gidiyor ve tinga tingadaki zürafayı gösteriyor sonrada alkış yapıyordu:) Hastalamadan önceki hafta ablasından kalan “İlk kelimelerim” kitabını Ada ile beraber incelerken Ada şaşırtıcı bir şekilde oradaki yeşil bir kaplumbayı işaret etti ve elinin bir parmağı ile mutfağı gösterdi. Gerçekten çom şaşırdım. Çünkü be kitapdan sadece kedi, köpek resimlerini gösterip basitleştirmek isterken o kaplumbağa ya takıldı. Sonra hadi bana göster evdeki kaplumbayı dediğimde beni mutfapa götürüpi buzdolabı üzerindeki hamurdan kaplumbapa magnetlerimizi gösterdi. Ada bu magnetlerle çok oynadığı için bunları artık çok iyi öğrenmişti. Ben de ona bir eşleştirme kesesi hazırlamya karar verdim. İçine başlangıcı kolay olsun diye oyuncak zürafayı, Eda nın oyuncakları arasından minik bir oyuncak kapmumbağayı, minik bir sandalyeyi, ahşap blogu koydum. İlk uygulamada keseden bir materyal seçip, Ada ile beraber nerede olduğunu bulduk. Ada zürafayı çok kolaylıkla göstermesine rağmen diğerleri ile pek ilgilenmedi. Hat anlamadı. Ama ben yine de birer kez kendim hepsini bulup onu yanında eşleştirdim. Geçen hafta araya hastalık girince bu aktiviteyi pekiştirememiştik. Bugün ise ablası ile beraber tekrak denedik. İlgisi biraz daha fazla idi ama hala tam olarak bütün keseyi tamamlayamadık. Olsun böylece ilk matematik eşleştirmelerimize başlamış olduk.

Başka bir Eşleştirme Çalışması:

Yine bugün evde olunca ilk kez bir etkinlik denedik. Birbirine çok benzeyen 2 dolmalık biberi, 2 havucu, 2 limonu karışık bir şekilde yere koydum. ve Ada ya kısa cümlelerle  sıra ile “Ada’cım havuçları sepete koy”, limonları sepete koy …. diyerek çiftleyip sepete koymasını istedim. Ada ilk seferinde hepsini doğru eşledi ve  etkiniği 3-4 kez tekrarladı. Bir süre sonra ilgisi dağılınca hemen önünden aldım.Bu aktiviteyi yaparken Eda da bana yardımcı oldu ve hepimiz çok eğlendik.

Sonra da Eda nın İngilizce ödevi olan ailemizin bireylerinin isimlerini deftere yazma ödevimizin eksik kaldığını fark ettik. Saat 18:00 olmuştu. Ben Eda ya neden hala yapmamış olmasına kızdım. Çünkü babası ile yapacaklardı. O da bana deftere yazmak istemediğini farklı bir şey yapmak istediğini ve sonrada unuttuğunu söyledi. Ben de bu saatte farklı birşey yapılmaz otur ödevini yap diyerek kızmaya devam ettim. Eda da bana anne en azından bana fotograf ver deyince yine dayanamdım. ve başladık ailenin üyelerinin fotolarını aramaya, bu sırada Ada da dibimizden ayrılmadı ve fotoları inceleyerek ortalık karıştırdı durdu. Eda en sonunda 1 saat içinde çok güzel bir aile ağacı oluşturdu ve ben kendimden utandım. Eda  nın artık bu kadar kısa sürede iş çıkarması ve tamamlamış olması ve birşeyleri farklı yapma çabası aslında çok hoşuma gidiyor.

İşte bizim pazarımı böyle geçti.Bu sırada babamız ise GS maçını seyredip, arada Ada fotoları çok karıştırınca Murat Ada yı al biraz dediğimizde , bize söylenerek nereden çıktı şimdi bu foto konusu diye hayıflandı.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: