Ada yeni köşesinde Kitap Okumayı Seviyor

Ada ya 6 aylıktan beri kitap alıyorum. 15 gün öncesine kadar çok da kitaplarla ilgilendiği yoktu. Evde sürekli bu ablası gibi değil kitaplarla ilgilenmiyor muhabbeti dönüyordu. Hatta ben bu konuda öyle çok çaba sarfetmiştim ki . En önemli gelişme yazın başında salondaki yemek masamızı kaldırıp, o alanı Eda ve Ada için okuma köşesi ve aynı zamanda Ada için oyun alanı haline çevirmiştim. Montessori felsefesi çocukların oyun alanlarının ve oyun materyallerinin sürekli rotasyonunu vurguluyor. Belki de bu eğitim sistemini bu kadar benimsemem de bundandır.  Ev deki eşyaların  şeklini yerini sürekli değiştirmekten hoşlanan ben  kızların odalarını ve hatta yeni oyun  alanlarını bile defalarca değiştirdim. Son olarak bu pazar yine küçük değişiklikler yaptım. Değişikliklerden 1 tanesi İkea dan yün bir halı almak oldu. Özellikle yün seçtim çünkü Montessori  ile ilgili yaptığım araştırmalarda yünün hatta özellikle doğal postların bebek üzerinde olumlu bir enerji yaydığını okumuştum. Yazımın sonunda oyun alanımızın son durumunda neler olduğunu yazacağım. Ama şimdi ADa nın kitaplara ilgisinden bahsetmek istiyorum. Ada 15 gündür kitaplarla ciddi anlamda ilgileniyor. Köşesine oturup, sayfalarını çeviriyor. Bazen de alıp yanıma geliyor. Hadi kitap okuyalım gidip bir kitap al dediğimde kütüphanesinden bir kitap alıp getiriyor.  Hatta okuma köşesinde kitap okunacağını onun için tam olrak pekişti. Kitabı alıp  direk köşesine de gidiyor. Ada kitap da bu kadar yol kat etmişken, ve EDa da okumayı seviyorken şimdi benim için yeni proje evin her köşesinde onlar için minik bir kitaplık oluşturmak.  Bunu tamamladığımda inşallah paylaşacağım.

KASIM20127

Kolajlar16

Yeni oyun alanımızdaki eşyalara gelince;

1- Okuma Köşesi- Eda dan kalan oyun parkının içindeki yatağı Okuma köşesinde değerlendirdim. Minicik olduğu için şirin oldu. Üzerine de Ada nın doğumunda odası için yaptırdığım bir sürüe yastıklardan koydum.

2-Masa-Sandalye : “Montessori Weaning Table” bu felsefe önemli yer tutuyor. Çocuğun aktiviteleri, yemeğini yiyeceği onun ölçülerine tamamen uygun bir masa ve sandalye. Bizim sipariş ettiğimiz masalar gelinceye kadar ki inşallah yeni yılda hazır olacaklar, şimdilik evdeki sehpanın ve Elma Şeker’indeki bir çocuk sandalyesinin ayaklarını  ayaklarını keserek kullanmaya başladık.

3-Duvara monte kumaştan yapılmış minik bir kütüphane.

4-Halı-İkea adan yeni alındı. %100 yün olduğu için tercih edildi.

5-Top sepeti-Oyuncakları sürekli rotasyonda  fakat toplar 8 aylıktan beri her daim favorisi olduğu için kaldırmıyoruz.

6-Müzik aletlerinin olduğu sepet

7-Halka geçirme ahşap oyuncağı-Aslında tam da yaşının oyuncağı olan benim  çok sevdiğim bir materyal fakat Ada henüz  bu youncağı ile çok da ilgilenmiyor. ben İkea dan aldım. Fakat benzerlerini heryerde bulmak mümkün.Ada halkaları tek elle geçirmeye çalışıyor ve bir tane ya geçiriyor ya geçiremiyor. Bu yüzden de hemen bırakıyor.

8-Basit bir kselefon- ses çıkaran materyallere hala çok ilgimiz var doğal olarak

 

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: