Eda Okudukça IŞIK Saçıyor-Bilgi Işıktır

Bir süredir EDA ya  farklı alanlarda çalışma ortamı yaratma, bu ortamı cazipleştirme üzerine kafa patlatıyorum. Yaptığım minik değişikliklerin Eda yı nasıl cezbettiğini görüncede daha da hevesleniyorum. Ona sanat etkinliği malzemelerini sunma yolu ve şekli,  okuma alanı yaratmanın önemi vs gibi minik detaylardayım şuaralar:) Hatta bu yüzden şuan evin her köşesini mercek altına almış durumdayım. Bu alanlardan en önem verdiğim de tabiki “OKUMA”. Şİmdilik oldukça şanslıyız diyebilirim ki okulumuzda bu anlamda çok destekliyor. Eda nın her akşam Türkçe ve İngilizce okuma saati var Mİn 10 dakika olmak üzere her akşam okuyor. Okul zaten bu konuda güzel bir sistem oturtmuş durumda. Bize anne-baba olarak düşen ise, Eda nın okumayı sadece ödev gibi görmemesi yaşamının içine sindirmesi. (Bu sebeple  bu postu babamızın özellikle okumasını diliyorum:) Hoş son 10 gündür babamızda artık TV yi çocuklar uyumdan açmıyor ve yemek ve akşam rutininden arda kalan zamanda kitap okuyor. Bunun Eda üzerindeki etkisi de aşıkar. Mesela bu akşam olduğu gibi. Aslında babamız gelmeden Eda okuma ödevlerini bitirmişti. Bana 6 sayfa İngilize, 7 sayfada Türkçe sesli okuma yapmıştı. Fakat babası ile yemek sonrası, ” Pis Yedili”, Papaz Kaçtı”  oynadıktan sonra, babasının kitabı eline alması üzerine o da kitabını eline aldı ve salondaki okuma köşesinde kitap okumaya devam etti. Ve orada uyuyakaldı:)

Peki evdeki okuma alışkanlığını biraz daha yukarıya taşımak için başka neler yaptım yapıyorum.

Eda nın odasına hazırladığımız Güneş panamuz şimdilik Ekim ayından beri büyük bir heyecanla uygulanıyor. Uzun zamandır Eda nın okuduğu tüm kitapların gözünün önünde olacağı ve onlar çoğaldıkça Eda nın heyecan duyup daha da okumak isteyeceği görsel birşeyler planlıyordum. İlk aklıma gelen grafiksel bir gösterim olmuştu. Fakat Eda bunu farklı çalışmalarda defalarca uyugladığı için ilgisini çekmeyeceğini düşündüm. Ve sonra aklıma çocukluğumdan kalma, bazı kitapların ilk sayfasında yazan “BİLGİ IŞIKTIR”  sözü geldi. Çünkü Eda nın kafasında solganlaştırıp kalıcı bir alışkanlık haline getirmek istiyorum. Bu sözün üstüne yürüdüm. Eda nın okulda olduğu bir gün kocaman bir güneş çizdim. Ortasına “EDA OKUDUKÇA IŞIk SAÇIYOR” yazdım Rengarenk 10 cm uzunluğunda kartonlar kesip bir kaba koydum. Eda nın her okuduğu kitabın ismini bu kartonlara yazarak  güneşten çıkan bir ışık gibi yapıştırmasını bekleyecektim. Eda okuldan geldiğinde buna çok sevindi. VE kendine tavanın diğer ucuna kadar ışıklar saçmalı diye bir hedef koydu.  Şİmdi her kitap bitirdiğinde “EDA daha fazla ışık saçıyor”

Yeni klasör2

Reklamlar

2 thoughts on “Eda Okudukça IŞIK Saçıyor-Bilgi Işıktır

  1. aycatalyurek 05 Aralık 2012, 10:30 Reply

    Çok güzel olmuş, ellerine sağlık arkadaşım. Ben çok mutlu oluyorum kızım okudukça, eminim sen de 🙂 Dilerim yeni nesil hep “okuyarak” hazırlar kendini geleceğe…

  2. edaada 05 Aralık 2012, 10:45 Reply

    Teşekkürler Ayçacım. Beğenmene sevindim. Biz de zevkle uyguluyoruz:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: