WALDORF Salıncağımız

“Waldorf Yöntemi ile Harika Çocuk nasıl yetiştirilir” kitabını okuyorum bu aralar.

Henüz Waldorf sistemi ile ilgili çok bilgiye sahip olmamakla beraber bu sistemin oyun ve oyuncak konusundaki yaklaşımını çok beğendim.

Waldorf Sisteminde erken çocukluk dönemi merkezleri var. Bu merkezler çocukların kişiliklerini yaşlarına uygun olarak geliştirebilecekleri bir ortam sunuyor. Çocuklar bu merkezlerde serbest ve yaratıcı oyunlar aracılığı  ile yaşam deneyimleri kazanıyorlar. Kitabın içinde  eğitmenlerden  bazı alıntılar var. Bir tanesi çok hoşuma gitti; “Arada ne kadar büyük bir fark var. Bir tarafta mümkün olduğunca hayal gücünü harekete geçiren basit oyun malzemeleri, diğer tarafta çocuğunuzun zihinsel faaliyetine hiç bir katkısı olmayan hazır oyuncaklar” Rudolf Steiner Eğitimin Kökenleri adlı kitabında böyle söylemiş.

Biz şimdilik 2 Waldorf oyuncağı yaptık bile. Güzel olan bu iki kızım içinde bir etkinlik oluyor. Eda bu oyuncakları yapmaya bayıldı. Hatta bu yazımda değineceğim “Salıncak” bana kalsa birkaç gün daha beklerdi. Eda bu hafta sonu kitap okuma saatinda Waldorf kitabını okuyarak geçirdi. Salıncak yapımının bütün detaylarını okudu. Şanslıyız ki teyzesi de bize gelmişti. Pazar günü teyzesi ile beraber çok güzel bir salıncak  yaptılar. Ada uyandığında salıncağı balkona asmaya çalışıyorlardı. Ada o kadar heyecanlandı ki, onlar ayarlamaya çalışırken “bitti, bitti” dedi durdu. Çünkü biran önce bitmesini ve bebeklerini sallamayı istiyordu. Teyzemize kocaman bir teşekkür. Bu etkinlik hem Eda hem de Ada için çok güzel oldu.  Eda salıncak için gerekli olan bambuları cm cm ayarlayıp minik bir el testeresi ile kendi kesti. Bu ona çok büyük bir gurur verdi. Anne ilk kez testere kullandım hem de gerçek bir testere diye böbürlendi.  Waldorf salıncağımızın yapılışına gelirsek, 3 tane 20 cm boylarında bambu kullandık.  18 cm eninde  uzunluğu oturtacağımız bebeğe göre değişecek bir kumaş kullandık. Kitapda 28 cm diyordu ama bu bize kısa geldi. Biz 40 cm civarında yaptık. Salıncağı asmak için gerekli olan ipi ise Eda ile Teyzesi yün ipten hazırladılar. Bir kaç kat ipi döndürerek basit şekilde urgan elde ettiler. Bunun yapılışını öğrenmek de Eda nın hoşuna gitti.  Bambular kumaşın kenarlarına ve oturma yerine dikildi. Ada sırayla ayısını, arap bebeğini, ve sarı bebeğini tek tek salıncakta “bi, iki, uc, döt” diyerek salladı. Çünkü biz o salıncak binerken aşinalık olsun diye hep beşe kadar sayıyoruz. Çocuk bir salıncak görünce saymaya başlıyor şimdi:)

Biz waldorf salıncağımızı çok sevdik ve şimdi balkonda. Mevsim itibariylede bu bahar Ada daha çok bebek sallayacak gibi görünüyor bu salıncakta. Ama umarım dünkü gibi yine kendi binmek istemez. Çünkü dün bir ara “bin bin” diye kendi binmeye çalışıyordu minik salıncağa:)

nisan2013Kolajlar  nisan20131 nisan20132

 

Reklamlar

Etiketlendi:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: