Gezi Notları 7. Gün: Renkli Kuşların Nehri URUGUAY

Hissettikklerim

Bugün kocamın doğum günü. 11 yıllık beraberliğimizde ilk kez  onun doğum gününde ayrıyız. Sonra düşündüm başka hiçbir kutlamada ayrı kalmışmıydık. Bir keresinde benim doğum günümde Litvanya’da olmam dışında tüm kutlamalarımızda beraberdik.

Burada gece yarısı iken  bir mail ile kocamın doğum gününü kutladım. Hediyesi DVD’nin içindeydi. Onu işe gitmeden izlemesini söyledim. Bugün içim heyecan doluydu. Ona yola çıkmadan önce hazırladığım minik sürprizleri onunla paylaşmanın heyecanı. Uzakta olunca bu heyecan kat kat oluyormuşJ Sabah yola çıkmadan  da  skype ile konuştuk. DVD yi çok beğenmişti. Bu küçük kutlama merasiminin ardından aklım biraz da Türkiye de kalarak Uruguay yolculuğuna başladık.

Arjantin’de beşinci günümüz de Buenos Aires’den günlük “buquebus” lar ile Uruguay turuna katıldık.

Buenos Aires’e henüz doyamadım. Gördüğüm sayılı güzel şehirlerden. İnsanda kesinlikle iz bırakacak bir şehir. Buradaki son günümde Uruguay turuna katılmak yerine Buenos Aires i biraz daha dolaşıp , alışveriş yapmak istiyordum.

Fakat dünkü skype görüşmemizde kocam kanıma girdi. Bir ülke daha görmüş olacaksın, git dedi. Sabah 05:30 da kalktık. Otelden check out yapıp bavulları emanete bıraktık. Ve yolculuk başladı.

Yolculuk

Colonia ‘ya gitmek için  Buenos Aires’den Buquebus isimli katamarana bindik. Yolculuğumuz Atlas okyonusuna dökülen Buenos Aires’ in içinden geçen ve Uruguay’lıların Silver River dedikleri nehirde geçti. Colonia’ya yolculuğumuz 1 saat 10 dakika sürdü.

Silver River

Nehir içinde barındırdığı çamur ve minerallerden dolayı hep kahverengi.  Kimi zaman ise güneşin  ışıklarının yönüne göre  gümüş gibi parlıyor. Bu yüzden nehre Silver River diyorlar.Nehir Atlas okyonusuna dökülüyor. Nehrin derinliği 7-8 m, nehir en geniş yerinde 200 km.

Katamaran

Nehir çok derin olmadığı için ve katamaranlarında ortası olmadığından  yolculuk

katamaranlarla yapılıyor. Hatta 1680 yılında Portekizliler ilk bu ülkeye geldiklerinde, çok da derin olmayan bu nehirde nasıl taşımacılık yapacaklar diye epey kafa yormuşlar.

Açım

1.5 saatlik nehirde yolculuktan sonra Uruguay’da gümrük kontrolüne girdik.  Kontrol sırasında 2 muz, 1 elma ve sandiviçten oluşan öğle yemeğime el konulup çöpe atıldı . Öğle yemeksiz kaldım açım!

Öğrendiklerim

Buenos Aires’den Uruguay’ın iki farklı şehrine günü birlik turlar var. Birisi başkenti Montevideo ve diğeri Coloni’ya. Montevideo, Colonia’ya göre daha uzak. Bizim sınırlı zamanımız olduğundan biz Colonia’ya gittik.

Port çıkışında bizi Uruguay’’lı İngilizce öğretmeni  Patricia isimli rehberimiz karşıladı. Minibüsle Uruguay’ın tarihini ve kültür zenginliklerini izleyecemiz  turizm info merkezine gittik.

Burada ince uzun karanlık bir odaya girdik. Tüm duvarlardan Uruguay ile ilgili resimler geçmeye başladı . Görsellerden ve anlatılanlardan aklımda kalanlar;

Atlar

Uruguay atları ile ünlüymüş. Aslında çok hızlı değillermiş ama çok güçlü ve dayanıklılarmış. Dubai deki yarışlarda çok fazla dünya çapında ödülleri varmış.  Bu yüzden barkovizyon gösterisinde olduğu gibi ülkenin her yerinde at resimleri, at resimli objeler, hediyelikler göze çarpıyor.

Büyük Baş Hayvancılık

Uruguay’ın ana ihracaat kalemi et. Özellikle ülkenin orta kısmı tamamen büyükbaş hayvan çiftlikleri ile doluymuş. Uruguay’ın nüfusu 3 milyon. Ülkedeki büyükbaş hayvan sayısı ise 12 milyon.

Afrika Esintileri ve Sanatsal Objeleri

Ülkeye çok fazla Afrika  gelenekleri hakim. Aslında şuan nüfusun sadece %3 Afrika lı. Fakat dinlenen müziğin %90 nı Afrika müziği.  Bu şehirdeki tüm dükkanlarda satılan veya sergilenen objelerde de hep Afrika esintileri dikkat çekiyor. Ben de bu yüzden kendime bu esintide renkli bir küpe aldım.

Montevideo

Ülkenin başkenti. Tüm ülkenin nüfusunun yarısı,  yani 1.5 milyonu  Montevideo’da yaşıyor.

Unesco

Colonia şehri 1995 yılında Unesco tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine girmiş. Rehberimizin söylediğine göre bu listeye girmek için bir sürü  gereklilik var. Colonia ise sadece eski zamanlardan kalma binalardan dolayı değil aynı zamanda Silver River nehrindeki 1000 den  fazla  batık gemi olması, yapıların %80 ninin eski halini koruyor olması,  korunan müzik, el sanatları  vs tüm bunların hepsinin Colonia da sağlanabiliyor olması.

Sokaklar

Burada taş sokaklar 300 yıl önceki hali ile korunmuş. Bir sokakta Portekiz esintileri görürken diğerinde İspanyol esintilerini görmek mümkün.

Ametis

Ülkenin kuzey tarafında Brezilya sınırında Ametis çıkıyor.  Ametis in oldukça koyu renk olanları mücevher sınıfına giriyor ve karat ile satılıyor.

Futbol

Uruguay’ın en büyük gelir kaynağı yurt dışına futbolcu yetiştirmek.Futbol burada yaşayanlar için çok önemli.

Lokasyon

Uruguay lokasyon olarak Brezilya ile Arjantin arasına sıkışmış bir ülke genel olarak birbirlerini sevmiyorlar. Hep bir yarış var. Özellikle de futbolda.

Uruguay’da  Yaşam

İspanyol, İtalyan ve Portekiz  gibi bir çok Avrupa  vatandaşına sahip. Tam bir mix ülke. Bu sebeple hiçbir zaman “United Country” olamamış. Birleşik bir ülke sistemi yok. Genel olarak halk katolik. Fakat herkes istediği dine inanabilir. Her inanışa saygı var. Halk sözde katolik ama hiç kiliselere gitmiyor. Bu yüzden “Uruguay’ın dini Futboldur” diye bir deyişleri var.

Renkli Kuşların Nehri

Uruguay yerel dilde renkli kuşların nehri anlamına geliyor.

Arena

Şehrin ortasında eski zamanlardan kalma bir arena var. İnglizler eskiden buraya gelip burada boğa güreşi izliyorlarmış. Arena’yı da onlar yapmış.

Yediklerim

Colonia da kısa bir şehir turu attıktan sonra, tarihi önem taşıyan ve kültür mirasları arasına giren eski şehire yol aldık. İlk önce yemek yiyeceğimiz restaurant’a gittik. Yine burada da diğer gittiğimiz yerlerde olduğu gibi  biftek yedik. Güney Amerika da yediğimiz tüm yemekler gerçekten çok lezzetli. Bizim damak tadımıza çok uygun tatlar. Yemeğimiz geldiğinde yanında patatese benzeyen patates gibi kayrak kayrak doğranmış bir sebze vardı. Hepimiz yedik. Yiyenlerden bazıları patates olduğunu bile düşünüdü.

Fakat sorduğumuzda bunun “Palmita” olduğunu öğrendik.  Meyveyi görmek istediğimizde ise bize Palm ağacını gösterdiler. Yediğimiz P farklı bir tür palmiye ağacının meyvesiydi.

İçecek olarak Bira istedim. Biraları çok güzel . Çok yumuşak bir tadı var.

Mutlu Mutlu Mutlu

Restaurant ta Wi-Fi var defalarca  Türkiye ye bağlandım. Miray ve Melis sürekli foto gönderiyorlar. Evde kocamın 40. doğum günü kutlanıyor. En azından uzaktan da olsa sürprüz birşeyler hazırlayabilmiş olmanın huzuru ve mutluluğu var içimde. Hazırladıklarımı çocukların üzerinde ya da babalarına verirken görmek için sabırsızlanıyorum. Gönerilen resimleri büyük bir heyecan ve mutlulukla açıyorum.

Eski Colonia Sokakları

Burası sessiz sedasız bir kasaba. Sokaklar   taş döşeme. Bu kasabaya otantik bir hava veriyor.

Bu eski kısımdaki yerlilerin çoğu evlerini satmış. Eski zamanlardan kalan evlerin bazıları minik bir müzeye çevrilmiş. Mobilyalara ve eşyalara bakarak o zamanlar ile ilgili fikir sahibi olmak mümkün. Sokak aralarında minik minik hediyelik satan dükkanlar var. Hediyelikler de genel olarak Afrika havası var. Hediyeliklerin büyük bir kısmını, Arjantin de olduğu  gibi buranın da yerel içeceği olan Mate oluşturuyor. İrili ufaklı , kabak, ahşap, ya da deri ve cam karışımından materyaller ile yapılmış mate bardakları ve mate kamışları  (bombişa diyorlar) heryerde.

Sokaklarda bir sürü eski zamanlardan kalan antika arabalardan görmek pek mümkün. Bu arabalar şehrin taş sokakları renkli bir bütünlük oluşturuyor.

Bugün Arjantin ve Uruguay gezisinin sonuna gelmiş olmamıza rağmen hale Mate içmediğimizi farkedip, küçük bir grup olarak, Uruguay’daki serbest zamanımızda Mate içmek üzere  bir kafeye oturduk.

Mate

Biz oturduğumuzda gruptan iki kişi  Mate siparişi vermişti bile. Biz de garsonu çağırıp, mate siparişi vermeye çalıştık. Of yok mu bir kelime ingilizce bileniniz sizin. Yine kilit olduk. Yok kız bize mate getirmeyecek belli. Yaklaşık 10 kişi olan  grupta matesi gelen 2 kişiyi gösterip aynısından demeye çalıştım. Yok kız ikna olmuyor. Hayde buradan buyrun. Sonra işaret diliyle anlattı. 10 kişiye 2 mate çokmuş bile! Herkes “Bombişa” dedikleri kamışla bir yudum çekecekmiş sonra yanındakine verecekmiş. Yanındaki yine aynı kamışla çekip yanındakine, yani 5-6 kişi bir mate yi böyle içecekmiş. Kız böyle deyince bana dank etti. Arjantin deki tur rehberimizde böyle anlatmıştı. Fakat sanki ben bunu eski bir gelenek ve şimdi modernize olmuştur diye dinlemiştim. Yokmuş öyle bir şey. Neyse ben mate sipariş etmekten vazgeçip, Ok o zaman bir “bombişa” getir deniyeyim dedim. Hayır diyor. Aynı bombişa ile içecekmişim. Haydi buradan buyurun. Yok bak güzelim ben ayrı bir “bombişa” istiyorum . Git getir. Epey bir uğraştıktan sonra . Kız hala aynı şeyleri tekrarlayınca bombişayı gösterip, parmağımla 1 tane istediğimi işaret edip, iki elimi allaha yalvarır gibi çenemin altına götürüp “PLEASE PLEASE”  dedim. Bu kadar uğraştan sonra kız sadece 1 tane bombişa getirdi. Mate den 1 yudum çektim. Oyy Oyy çekmez olaydım. Zehir gibi bir şey! Hemen yere tükürdüm.

Muhtemelen yere tükürmem pek garip karşılanmamıştır. Çünkü rehberimiz ilk yudumu tükürün demiştiJ

Bir de bu çayı  içerken dikkatli olun. Karnınız kesinlikle tok olsun dedi. Çarpıntı yapabileceğini söyledi. Ben Arjantin’den Uruguay’a gelinceye kadar sadece bir bitki çayından ibaret olarak düşünüdüğüm Mate’nin buraya gelince tütün gibi bir şey olduğunu düşünmeye başladım. Belliki alışkanlık yapıyor. Çünkü Matesiz piknik düşünemezlermiş. Fakat rehber bunu sigaraya benzetti ve fazlası zararlı dedi. Arjantin den aldığım koca bir paket mate yi düşününce gözüm korktu. Ama tabiki biz bunu  bitki çayı kıvamında içince daha güzel olur diye düşünüp  buradaki mate tecrübemi tek yudumda bırakmaya karar verdim ve onun yerine yine hem Brezilya da hem Uruguay’da yaygın olan buzlu kahve siparişi verdim. Bunca yorgunluktan sonra buz gibi kahvenin ilk birkaç yudumu iyi geldi. Fakat o kadar koyuydu ki buza rağmen bitiremedim.

Oh Ne Güzeller

Her kültür ayrı bir renk, ayrı bir gelenek, görenek. Uruguay’ı 1 günlük te olsa görnek, bu renkleri yaşamak keyifliydi. Tüm yoruculuğuna rağmen çok ama çok uzun zamandır kültür gezisi yapmamış olmanın açlığı ile dinledim tüm detayları. Diğer 2 ülke de olduğu gibi Uruguay’a da da tüm tarihlerini içime çekiveresim geldi. Ülkemden binlerce kilometre ötede yaşayan bu insanlar beni sanki bir masalın içindeymişim gibi hissettirdi.

Yine aynı rota ile  Buenos Aires’e geri döndük. Saat 20:00 gibi oteldeydik. Mine’cim beni otelde bekliyordu. Ona katamarandan mesaj atmıştım. Maelesef Berna’nın bebek süslerinin olduğu bavulumu çok fazla iç hat aktarmam olduğu için  götüremeyecektim.

Bu arada Güney Amerika Doğuş Grubu haber muhabiri Canan Hn da bizi geçirmeye otele gelmişti. Bir gün önce otele geldiğini ve bizi defalarca aradığını söyledi. Çok üzüldüm. Enerjisi ile beni  1 gecede etkileyen bu tatlı bayan  bize  çok ama çok içten ev sahipliği yapmıştı.

Keşkeler

Keşke Buenos Aires deki günlerimi daha dolu dolu geçirebilseydim.

Keşke Lacoste lar burada ucuz diye Florida’daki Lacoste dan alışveriş etmeseydim. Böylece otelin dibindeki Lacoste da o güne özel %30 indirimi yakalasaydımL

Keşke  o çok beğendiğim deri çantayı 5 dolar için almamazlık yapmasaydım.

Unutamayacaklarım

Bu şehri kesinlikle unutmayacağım. Buenos Aires beni büyüledi harika bir şehir. Bir gün kocamla buraya gelip dolu dolu gezmeyi çok isterim.

Hoşça kal Buenas Aires , Hoşçakal Arjantin

IMG_5868

IMG_4657 IMG_4679 IMG_4686 IMG_4692 IMG_4700 IMG_4710 IMG_4717 IMG_4721 IMG_4725 IMG_4734 IMG_4749 IMG_4751 IMG_4753  IMG_5883 IMG_5898 IMG_5922 IMG_5926 IMG_5935 IMG_5954 IMG_5967 IMG_5980 IMG_5985 IMG_6012 IMG_6018 IMG_6023 IMG_6027 IMG_6028 IMG_6034 IMG_6035 IMG_6038 IMG_6045 IMG_6051 IMG_6061 IMG_6067 IMG_6068 IMG_6072 IMG_6075 IMG_6081 IMG_6085  IMG_6100 IMG_6117 IMG_6121 IMG_6124 IMG_6129 IMG_6136 IMG_6142 IMG_6143 IMG_6152 IMG_6158 IMG_6167 IMG_6171 IMG_6177 IMG_6178 IMG_6180 IMG_6186 IMG_6196 IMG_6204

Reklamlar

One thought on “Gezi Notları 7. Gün: Renkli Kuşların Nehri URUGUAY

  1. Melis ELİTEZ 27 Kasım 2013, 23:46 Reply

    ayy benim güzel teyzuşum ne de güzel yazmışsın.. Bu yönüne hayranım üşenmeden not alıyorsun her adımını ölümsüzleştiriyorsun ve sonra bizlerle paylaşıyorsun.Uruguay’ı daha gitmeden çok beğendim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: