Armut Tabiki Dibine Düşüyor…

Geçtiğimiz Cuma   Eda nın öğretmeni ile kısa bir görüşme yaptık. Eda nın grup çalışmalarında hep kendi fikrini uygulamak istemesi üzerine eğer grupta onun gibi istediğinde direten arkadaşı da olursa tartışma çıkabildiğini ve şuan bunun üzerine çalıştıklarını söyledi bana. Eda’ya ve  o arkadaşına da söyleyerek onları özellikle ve israrla aynı gruba aldığını ve birbirleriyle çalışmayı öğrenmelerini istediğini ekledi.

Bu konuşmadan sonra EDa yı okuldan aldım ve  beraber Forum a gittik. Eda elimize Milkshake alıp hem dolaşıp hem içmek istediğini söyledi. Anne*kız öyle de yaptık. Forum da elimizde mikshake lerimizle dolaşarak  sohbet ettik. Arkadaşlıklarından ve öğretmeninin söylediklerinden sohbet açılınca Eda öğretmeninin bahsettiği arkadaşı ile olan tartışma örneklerini anlatmaya başladı.

Volkanik dağlar ile ilgili yaptıkları grup çalışmasında Eda yanardağı kırmızı-turuncu ve kahverengi yapmak istiyordu. Gruptaki başka bir arkadaşı da kırmızı olsun diye diretiyordu. Ve sonunda tartışma çıkmıştı. Eda bu ve buna benzer örnekler anlattı.

Ben arkadaşlarımın benim isteklerimden rahatsız olabileceğini anladım artık daha dikkatli oluyorum hatta bazen onların istekleri oluyor dedi. Ama bunu söylerken neredeyse gözleri doldu. Tamam o zaman onlarla problem olmuyor, onların istediği gibi oluyor ama, ama “utanarak o zaman ben  o çalışmanın altında benim ismimin yazmasını istemiyorum, Çünkü çalışmayı beğenmiyorum ve yeterince güzel bulmuyorum” dedi.

Aslında kızım son zamanlarda düşüncelerini o kadar güzel bana anlatıyor ki bu kadar kısa ifadeler ile kendi düşüncelerini verebilmesi benim çok hoşuma gitti. Ben de böyle hissetmen kötü bir şey değil Eda cım. Sen elinden gelenin en iyisini yapmak istiyorsun. İnan bana seni çok iyi anlıyorum. Çünkü ben de sana çok benziyorum.

Ben sana grup çalışması önemli , arkadaşlarının da fikirlerine önem vermelisin diyorum ama maelesef bunun doğru olduğunu bilsem de bu bazen ben de iyi beceremiyebiliyorum.  Ama sen de ben de unutmamalıyız ki herkesin en iyisi de farklıdır canım dedim.

Ben sana şimdi fikir veriyor olsam da inan bana bu benim de zayıf olduğum bir yön ama eminim ikimiz de kendimizi bu konuda geliştirebiliriz dedim. Bu Eda yı çok rahatlattı.

Hatta ona şöyle bir fikir verdim. Mesela volkanik dağ örneğinden gidersek  bence sen metod değiştirip, önce kendi fikrini söylemek yerine herkesin fikrini tek tek sorabilirsin dedim. Böylece hem arkadaşların kendi fikirlerinin alınmasından dolayı mutlu olacaklar hem de belki tüm bu fikirlerin içinden senin bile düşünmediğim bir fikir çıkacak ve projeniz çok daha güzel olabilecek dedim. Önemli olan kimin dediğinin olduğu değil en güzel fikre beraber karar vermek olabilir. İşte ancak o zaman ortak bir çalışma olur ve sen de altına adının yazmasından rahatsızlık duymazsın dedim. Eda ya bu örnek çok iyi geldi. Kızımla bu kadar yapıcı bir konuşma yapmak  Eda dan çok bana da iyi geldi.

Eda bu metodu deneyeceğini söz verdi bana.

Ve anne olarak günün sonunda bana kalan ise evet  sevabıyla günahıyla armut dibine düşüyor. Bir taraftan kızımın herşeyi mükemmel yapma isteğinin benim yapım ile aynı olduğunu görüyorum ve bunun ona başarı getireceğini ve hatta getirdiğini biliyorum ama bir taraftan da ilişkilerinde onu yoracağını ve hatta yorduğunu da görüyorum. Umuyorum böyle yapıcı geridönüşümlü düşünme sohbetlerimizle Eda ‘nın bu olumlu yönünün sadece olumlu da kalıp, grup çallışmalarında ona negatif olarak dönmesini engelleyeceğiz.

 

Küçük kızım ben seninle sohbetden bugün çok keyif aldım… İleride bu notu seninle beraber okuyup gülümseyebilmek dileğiyle.  Seni çok seviyorum benim küçük fikir makinam))

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Oğlumu Büyütürken

Yağız'la hayat daha anlamlı. Hergün büyüyorum.

kitapsepeti

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

sandıklıdivan

"Şimdi yeni şeyler söylemek lazım..."

%d blogcu bunu beğendi: